OTP یا رمز یکبار مصرف چیست ؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
OTP

OTP یا رمز یکبار مصرف چیست ؟

OTP یا رمز یکبار مصرف موضوعی است که امروزه بسیاری از بانک ها و سازمان ها به عنوان عامل امنیت شناخته شده است و استفاده می گردد.

اما تاریخچه رمز یکبار مصرف چیست؟ چگونه به وجود آمد؟ یا اصلا به چه دردی می خورد!؟

امروز در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

تاریخچه OTP یا رمز یکبار مصرف

 

رمز یکبار مصرف به عنوان جایگزینی برای لو رفتن رمزهای اصلی (ثابت) به وجود آمد. رمزهای ثابت که در اغلب مواقع قابل حدس بودند و به صورت اتوماتیک و پیش فرض در سایت ها ذخیره می شدند ، احتمال خطر و لو رفتن بالاتری را داشتند .

همانطور که می دانید اکثر سایت ها به درگاه پرداخت بانکی متصل اند و در این موارد این خطر در سامانه هایی که اطلاعات بانکی را نیز به همراه داشتند امنیت را تهدید می کرد و ریسک لو رفتن اطلاعات بانکی نیز بسیار بالا بود.

 

OTP – ONE TIME PASSWORD در ابتدا به عنوان یک رمز برای سامانه های بانکی و سپس به عنوان یکی از راه ها برای تایید شماره موبایل کاربران مطرح گردید.

همچنین به روز رسانی اطلاعات برای جمع آوری شماره موبایل کاربران و خریداران توسط فروشگاه های آنلاین برای اطمینان و صحت خرید ، از کارکرد های OTP – رمز یکبار مصرف به شمار رفت.

 

OTP یا رمز یکبار مصرف را چگونه در اختیار کاربران قرار دهیم ؟

 

همانطور که می دانید و از اسم OTP مشخص می باشد، این رمز فقط یکبار برای ورود به سیستم اعتبار دارد و پس از آن دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

اما مسئله اینجاست که چگونه و به چه روشی رمز یکبار مصرف را در اختیار کاربر قرار دهیم؟ به حالت کلی ۳ روش برای انجام این کار وجود دارد:

از بین تمامی این موارد ، ارسال کد از طریق پیامک به عنوان پرکاربرد ترین و متداول ترین روش شناخته شده و نیز اغلب سایت ها از این روش استفاده می کنند.

پنل پیامک برای ارسال رمز یکبار مصرف که باید در اختیار تمامی کاربران قرار گیرد ، خط خدماتی را در اختیار مشتریان قرار داده است که امکان ارسال حتی به شماره های بلک لیست نیز وجود دارد.

شما با استفاده از خط خدماتی می توانید پیامک های اطلاع رسانی خود را از جمله ارسال کد و … به تمامی شماره ها حتی به بلک لیست نیز ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
پشتیبانی مشتریان