روند طراحی ذهنی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
design 1024x768 1 روند طراحی ذهنی

روند طراحی ذهنی

چگونه میتوانید با استفاده از تکنیکهای تمرکز، افکار خود را یکپارچه کنید و تبدیل به یک طراح قوی شوید.

همه ما یک فرآیند را دنبال میکنیم تا بتوانیم از مفهوم به اجرا برسیم.

گاهی اوقات برای ایده پردازی به مختصری از داده ها نیاز داریم، مثل یک پوستر الهام بخش اما این به تنهایی کافی نیست…

در این پست قصد داریم برخی از تکنیک های آگاهی ذهن را به شما معرفی کنیم که میتواند روند خلاقیت شما را بهبود ببخشد.

قبل از شروع

فقط گوش کنید

کار بسیار آسانی است، فقط گوش کنید و توجه کنید. گوشی خود را خاموش کنید، لپ تاپ خود را ببندید و گوشهای خود را باز کنید.

اگر در روند کاری خود با مشتریان و ذینفعان یا حتی یک همکار ملاقات میکنید بصورت ناخودآگاه در حال تمرین هنر گوش کردن هستید. سوالات بیشتری بپرسید تا اطلاعات جامع تری دریافت نمایید. پروژه ها برای شما بسیار جالب تر خواهند شد اگر آن را قسمتی از پوست و گوشت خود بدانید و بصورت خاص به آن اهمیت بدهید.

نکته مهم: زبان بدن میتواند یک ابزار بسیار ارزشمند در زندگی و حرفه شما باشد. شاید به نظر ساده باشد اما دیگران در اطراف شما آن را احساس میکنند و حرکات شما بصورت مستقیم روی افراد تاثیر میگذارد.

جدول زمانی و انتظارات را واقع بینانه تنظیم کنید

اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای آماده کردن پروژه خواهید داشت. به یاد داشته باشید که عجله کردن در آماده سازی پروژه راندمان و کیفیت کارتان را کاهش خواهد داد. حتی اگر بخاطر کمبود وقت نتوانستید پروژه را قبول کنید بهتر از این است که کاری با کیفیت پایین ارائه بدهید.

بسیاری از طراحان بدون فکر به چگونگی تحویل پروژه مهلت محدود تعیین شده را میپذیرند!

هنگامی که انتظارات را در شروع کار مشخص میکنید به خودتان این فرصت را میدهید که تاثیر بیشتری داشته باشید .

طراحی با قصد

آیا چیزی درباره این پروژه وجود دارد که شما را تحریک کند؟ آیا این موضوع تخصص شماست و یا اینکه شما میخواهید وارد چالش جدیدی شوید؟

سعی کنید از خودتان سوال کنید، این یک گام در جهت درست برای بهبود مهارت طراحی من است؟ آیا این کار به مسیر حرفه ای ایده آل من کمک می کند؟ شغل شما مجموع تمام کارهای شما است و دانستن اینکه در حال رشد و در مسیر درست هستید می تواند برایتان انگیزه ایجاد کنید.

تحقیق کنید

چهارچوب پروژه را دوباره ببندید.

قبل از شروع کار یکسری تحقیقات انجام دهید. بدون داشتن زمینه از نیاز مشتری شما قادر به ارائه کار خوب نخواهید بود. در صورت داشتن اطلاعات کافی از نیاز مشتری حتی پروژه های به ظاهر خسته کننده هم میتوانند هیجان انگیز باشند. شما میتوانید از موفقیت ها و لغزش هایتان چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

وقتی که برای تحقیق صرف میکنید هرگز به هدر نمی رود. تحقیقات به شما در دستیابی به مرحله بعدی فرآیند با برخی از بینش های کلیدی کمک خواهد کرد. به علاوه، با تحقیق جامع، میتوانید ایده های خود را در قالب ساده تری به مشتری عرضه کنید.

مشورت با افراد تیم

افکار و اهدافتان را با افراد تیم به اشتراک بگذارید. پسزمینه ذهنی خود را با آنها در میان بگذارید، آنها میتوانند در روند هماهنگی پروژه شما را یاری کنند، بعلاوه زمانی که خلاقیت شما تا حد مشخصی پاسخگوی نیازتان هست میتوانند با ایده های جدید روند بهتری به پروژه بدهند.

ابزار مناسب را برای مدیریت پروژه و تیم تهیه کنید

ابزارها و وسایل مورد نیاز خودتان را بررسی کنید و در صورت نیاز خود را به ابزارها و نرم افزارهای مناسب تجهیز کنید.

خودتان را برای موفقیت تنظیم کنید

بزرگترین مانع در هر فرآیند خلاقانه، آغاز است. اگر در شروع کار مشکل دارید، آرام باشید و چندین نفس عمیق بکشید. اگر نتیجه نگرفتید کمی پیاده روی کنید، مراقبه، قهوه، تماشای آلبوم دلخواه و… بیاد داشته باشید که ایده های ناب به سراغ ذهن های آرام میروند و لازمه ی یک شروع خوب داشتن آرامش کامل است.

وضعیت خود را بررسی کنید

بدنبال راهی برای تمرکز کردن باشید. راه پیشنهادی: در جایی آرام و کم صدا قرار بگیرید، تمام بدن خود را حس کنید و اطمینان حاصل کنید که راحت هستید و بعد اقدام به تفکر راجع به پروژه کنید.

تمرکز خود را حفظ کنید

پیشنهاد ما این است که اگر نیاز به اینترنت ندارید وای فای را قطع کنید و گوشی موبایل خود را در حالت پرواز قرار دهید. اجازه ندهید موضوعات ساده تمرکز شما را برهم بزنند.

چند وظیفه ای بودن را متوقف کنید

افراد موفق خوب می دانند که به طور کامل حضور و تعهد به یک کار ضروری است. از پرداختن به کارهای غیرضروری در هنگام کار و تمرکز خودداری کنید.

شکوفایی خلاقیت

ساده سازی

طراحان بزرگ میدانند که بهترین ایده ها اغلب آخرین ایده ها هستند. هنگام طراحی، سعی نکنید بیش از حد طولانی با یک مفهوم یا ایده برخورد کنید. اجازه شناور شدن افکارتان را برای یافتن ایده های نو صادر کنید. در صدد یافتن سناریو و ایده های مختلف برای دیده شدن طرح های خود باشید. اجازه ورود هر نوع فکری را بدون قضاوت خوب یا بد بودن آن فکر به ذهن خود بدهید. افکار شما سرشار از ایده های خوب هستند، با مداومت و در مسیر مناسب بودن ایده ها تک تک شکوفا میشوند، پس هر زمانی حس کردید افکار شما از موضوع مورد تمرکز منحرف میشوند بصورت آگاهانه ذهن خود را در مسیر درست قرار دهید.

کاهش، ساده سازی، مشاهده، و در نهایت با یک تکرار می توانید با اطمینان حرکت کنید.

روند طراحی ذهنی

به یاد داشته باشید که طراحی برای مردم است

این موضوع مهم نیست که پروژه برای یک کاربر خاص و یا جمعی از مصرف کنندگان باشد، شما باید سعی کنید بهترین کاری که در توان دارید را ارائه دهید. هنگام مواجهه با نیاز ها و درخواست های مشتری احترام را در نظر بگیرید و بیاد داشته باشید که مشتری – مشتری میاورد.

روند طراحی ذهنی

یادداشت برداری کنید

شما هرگز نمیتوانید یادداشت های بیش از حدی داشته باشید

بهتر یادداشت های شما بیش از حد نباشد چون باعث سردرگمیتان میشود. میتوانید توضیحات و نکات لازم را با صدای خود ضبط کنید و در حین کار برای خود پخش کنید.

تجدید نظر یا بازخورد شخصی روی پروژه نداشته باشید

حتی اگر فکر میکنید که برای موضوعی خاص بهترین راه حل را یافته اید، اگر این راه حل را برای مشتریان خود بکار نگیرید یعنی این بهترین راه حل نیست. توازن خوبی بین دانش، تخصص و مشتری برقرار کنید.

شما باید به کار خود افتخار کنید، اما در نهایت، طراحی برای کاربران و مشتریان است. آگاه باشید که بازخورد طراحی انجام شده توسط شما به خودتان باز خواهد گشت.

افکار دیگر

به یاد داشته باشید چرا طراحی می کنید

آیا شما برای افزودن نمونه کارهای خود طراحی کرده اید؟ یا برای توانمندسازی کاربران؟ یا صرفا فقط بخاطر پول؟

سعی کنید این موضوع را به خود یادآوری کنید که شما چرا طراحی میکنید. این یادآوری میتواند در قالب یک یادداشت یا یک عکس روی میز کارتان باشد.

کمی استراحت کن

اغلب طراحان بصورت ۷/۲۴ فعالیت میکنند و شاید وقت خاصی را برای استراحت اختصاص نمیدهند اما در نظر داشته باشید که برای راندمان کاری بهتر و بازدهی بالاتر باید استراحت لازم را داشته باشید.

فروتن باشید، اعتبار به خودی خود بدست نمی آید

به زیردستان و همکاران خود احترام بگذارید. اگر راهکار بهتر و یا حتی یک جایزه نصیبتان شده با آنها به اشتراک بگذارید.

میز خود را تمیز نگه دارید

فضانوردان ناسا بعد از هربار استفاده از ایستگاه های فضاییشان را تمیز میکنند. طراحان باید بیشتر این کار را انجام دهند. علاوه بر میز کار، ذهن خود را تمیز نگه دارید و آماده انفجار خلاقیت باشید.

روند طراحی ذهنیسپاسگزار باش

ما خوش شانس هستیم که وارد دنیای طراحی شده ایم. روح ما جلوه ی بسیار کوچکی از خداوند است و عاشق خلق کردن. طراحی هنوز در دنیای کودکی خود بسر میبرد و هیجان های زیادی انتظار ما را میکشد. طراح شدنتان مبارک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
پشتیبانی مشتریان